» » برگزاری دومین کارگاه آموزشی نقاشی‌خط در نمایشگاه قرآن

به گزارش خبرنگار ایکنا، دومین روز از کارگاه آموزشی نقاشی‌خط به همت معاونت ترویج و توسعه سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و با تدریس و آموزش محمد بخشی‌زاده، ۲۳ فروردین در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در راهروی اصلی شبستان مصلی برگزار شد.


دومین روز از این کارگاه هنری، جمعی از دانشجویان هنر و علاقه‌مندان به رشته هنری نقاشی‌خط، ضمن آشنایی با وسایل و مسائل این رشته، رنگ‌آمیزی تابلوی «الله» که در جلسه اول کارگاه ایجاد شده بود را به پایان رساندند.


محمد بخشی‌زاده، مدرس این کارگاه هم در توضیح این کارگاه عنوان کرد: در دومین روز از کارگاه نقاشی‌خط با حضور ۱۰ نفر از هنرمندان برگزار شد. در جلسه اول کارگاه که روز جمعه هفته پیش برگزار شد، ضمن آشنایی با وسایل کار، تکنیک برجسته کاری به هنرجویان آموزش داده شد که در آن با استفاده از فُن، تعدادی کلمه الله درآوردیم، بعد این کلمات با استفاده از چسب چوب روی بوم چسبانده و در مرحله بعد با استفاده از خمیر جِسو روی تابلو بافت ایجاد کرده و اجازه دادیم خشک شود.


وی ادامه داد: امروز و در مرحله دوم اجرای کارگاه، ضمن آشنایی با مواد اولیه کار نظیر «شاپان» یا «قیر هنری» و انواع حلال‌های آن و نحوه استفاده از آن، رنگ‌آمیزی اولیه کار با شاپان رقیق یا حل شده در بنزین صورت گرفت و پس از یک ساعت وقفه برای خشک شدن کار، رنگ‌آمیزی تابلو با رنگ‌های اکریلیک و ایجاد سایه ـ روشن در آن انجام شد.


استاد کارگاه نقاشی خط استقبال از این کارگاره را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: به دلیل فضای کمی که برای برگزاری کارگاه در نمایشگاه در اختیار داشتیم، کلاً ۱۰ نفر ظرفیت ثبت‌نام داشتیم، اما بالای ۵۰ نفر درخواست شرکت در این کارگاه را به ما رسید که ما به دلیل کمبود فضا، شرمنده برخی دوستان شدیم.


بخشی‌زاده در ادامه درباره مکان برگزاری این کارگاه که در راهروی اصلی شبستان و تا حدی در مسیر رفت و آمد بازدیدکنندگان نمایشگاه قرار داشت، گفت: متأسفانه امسال بخش هنری نمایشگاه قرآن رونق هر ساله خود را نداشت، البته قسمت کوچکی به بخش هنر اختصاص داده بودند که آن هم به خاطر لیالی قدر کاملاً به نمازخانه تبدیل شد و الان آن فضا را نداریم و مجبور شدیم در گوشه راهرو کارگاه را برگزار کنیم.


وی در پایان خاطر نشان کرد: این برنامه ذیل برنامه چهار فصل قرآنی معاونت ترویج و توسعه سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور است. ما در هر فصل یک سوره را ملاک کار قرار می‌دهیم و براساس آن یک سری نمایشگاه و کارگاه و برنامه‌های دیگر برگزار می‌کنیم. موضوع و ملاک ما در فصل بهار ۱۴۰۲ سوره الرحمن است و هم زمان با عید سعید فطر، فراخوان نمایشگاه فصل بهار را با موضوع سوره الرحمن منتشر خواهیم کرد. قطعاً در بهار و تابستان هم کارگاه‌های دیگری خواهیم داشت.


لازم به ذکر است، علاقه‌مندان به رویداد‌های فرهنگی و هنری می‌توانند ضمن عضویت در شبکه فعالان قرآنی دانشجویی از طریق پایگاه اینترنتی www.isqa.ir در این طرح شرکت کنند.
  

2/01/24