» » برگزاری اختتامیه طرح ارائه خدمات مشاوره به مددسرا‌های تهران
برگزاری اختتامیه طرح ارائه خدمات مشاوره به مددسرا‌های تهران

مراسم اختتامیه طرح ارائه خدمات مشاوره به مددسرا‌های شهرداری تهران، چهارشنبه ۷ مهرماه با حضور رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در سالن اجتماعات شهید تقوی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور؛ مراسم اختتامیه طرح ارائه خدمات مشاوره به مددسرا‌های شهرداری تهران، چهارشنبه ۷ مهرماه با حضور محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور؛ سعید شرف‌دوست، معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران و جمعی از روانشناسان و مددکاران اجتماعی در سالن اجتماعات شهید تقوی این سازمان برگزار شد.

ارائه خدمات مشاوره به مددسرا‌های شهرداری تهران توسط افراد مجرب و متخصص به امر مددکاری و روانشناسی که روحیه جهادی داشتند، در مدت‌ زمان ۲ ماه به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، همکاری معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و نیز کمک سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران انجام گرفت و در همین راستا مراسم اختتامیه این طرح برای تقدیر از زحمات متخصصان و روانشناسان همراه برگزار شد تا علاوه بر تجلیل، هم‌افزایی و تبادل اندیشه بین اساتید و مسئولان سازمان قرآنی و سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران انجام شود.

اصغر تنکابنی، روانشناس و یکی از مشاوران حاضر در این طرح، از نبود امکانات مناسب در مددسرای محل خدمت خود انتقاد کرد و گفت: هیچ امکاناتی در مرکز مددسرای میدان شوش وجود نداشت و حتی میز و صندلی برای نشستن نداشتیم.

سخنران بعدی، سیامک پیشکاری بود که در یکی از 10 مددسرای منتخب به ارائه خدمات مشاوره پرداخته است، اظهار کرد: خدا را شاکریم که توانستیم به مجموعه‌ای از هم‌وطنانمان که در این گرمخانه‌ها زندگی می‌کنند خدماتی ارائه دهیم. این مددسرا‌ها همکاری مناسب و خوبی با ما داشتند. نزدیک ۴۰۰ پرونده مددجویان حاضر در این مددسرا را مطالعه کردم و براساس بررسی‌های که انجام گرفت مشخص شد که در زمستان تعداد معتادان حاضر در گرمخانه‌ها افزایش می‌یابد.

سخنران بعدی ابوالفضل رحمانی، روانشناس و یکی از مشاوران این طرح بود که در سخنان خود یادآور شد: اتفاقات خوبی در این طرح رقم خورد و نفس کار بسیار ارزشمند و فاخر بود؛ چرا که مددجویانی که مستأصل بودند و نیاز به گوش شنوا داشتند در ارتباط با مشاوران این طرح، قوت قلبی برای بازگشت به آغوش جامعه پیدا کردند.

فرزانه طهماسبی، روانشناس مشاور و استاد دانشگاه آزاد که یکی از مشاوران این طرح بود نیز در این مراسم ضمن تشکر از متولیان گفت: در مددسرا‌ها افراد بسیار مستعدی داشتیم که می‌توانند در صورت برخورداری از امکانات مناسب به ادامه تحصیل بپردازند و به آغوش جامعه بازگردند.

سعید شرف‌دوست، معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در ادامه این اختتامیه گفت: امیدواریم این جلسات تداوم داشته باشد و آماده‌ایم این جلسات را با هماهنگی سازمان قرآنی جهاد دانشگاهی برگزار کنیم. ما از روزی که توفیق خدمت‌رسانی پیدا کردیم یک جمله ارزشمند از مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خود قرار دادیم؛ اینکه رهبر معظم انقلاب در رابطه با این افراد می‌فرمایند آنها عائله ما هستند و این موضوع برای ما خیلی اهمیت داشت که نگاه معظم‌له به این جماعت چقدر ژرف و عمیق بود. ای‌کاش مردم به روح این کلمه بپردازند و شناخت درستی از این افراد پیدا کنند.

شرف‌دوست در ادامه افزود: پیش‌تر گرمخانه‌ها دست کمپ‎دار‌ها بود و با هر مدلی که دوست داشتند آنها را راهبری می‌کردند؛ اما امروز فضای گرمخانه‌ها از خدمات شبانه در فصل سرد به فضای ۲۴ ساعته که خدمات شبانه‌روزی در تمام فصول ارائه می‌کند تبدیل شده است. زمانی که گرمخانه‌ها در دست کمپ‌داران بود، خدمات مددکاری وجود نداشت و فقط در این حد بود که مددجو غذای گرم استفاده کند و ساعت ۶ صبح مجموعه را ترک کند. یک سال و نیم طول کشید که توانستیم حضور مددکاران را در این مجموعه تثبیت کنیم و خروجی این اقدام حدود ۳۰۰ نفر مددجویی بودند که به آغوش گرم خانواده بازگشتند.

در پایان این مراسم نیز محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل ایکنا در این مراسم به ذکر نکاتی درباره فعالیت متخصصان حاضر در این طرح پرداخت و گفت: اول اینکه این تجربیات اساتید و کارشناسان طرح را که با همکاری معاونت جوانان وزارت وزرش و جوانان به سرانجام رسید و در این مسیر تسهیل‎گری سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران را همراه داشتیم، مستندسازی کنند تا بتوانیم آن را تبدیل به یک سند تحول کرده و به سازمان خدمات اجتماعی ارائه کنیم. دومین نکته اینکه که متأسفانه برخی از تجربیات در کشور به دلیل نداشتن پیوست علمی منقطع می‌شود و به دست فراموشی سپرده می‌شود. خواهش ما از عزیزان این است که این تجربه ۴۵ روزه را به‌ صورت دانش ارائه کنند تا فعالیت‌های شاخص در این طرح ابتر نماند. می‌توانیم در ماه سرکشی دو، سه‌ روزه به مددسرا‌ها داشته باشیم و جلساتی در این‌ باره برگزار کنیم؛ چرا که کار مقطعی نتیجه خاصی به همراه ندارد.

در پایان این مراسم از تمام مددکاران و روانشناسانی که مجاهدانه در این طرح شرکت کردند، تجلیل شد.

0/07/12