» » شوشتری مطرح كرد:‌ ساماندهی جشنواره‌های هنری ـ قرآنی جهاد‌دانشگاهی
شوشتری مطرح كرد:‌ ساماندهی جشنواره‌های هنری ـ قرآنی جهاد‌دانشگاهی
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور با اشاره به برگزاری جشنواره‌های مختلف هنری ـ قرآنی در نقاط مختلف كشور توسط جهاددانشگاهی تأكید كرد كه باید نظمی به جشنواره‌های ملی خود دهیم و برای هر استان یك جشنواره خاص را در نظر گرفته و آن را در سطح ملی اجرا كنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، سیدمحمدجواد شوشتری، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، در گفت‌وگو با ایكنا از فارس، ضمن قدردانی از برگزاری جشنواره سراسری قرآن و هنر «شهود قدسی» و جشنواره سراسری «شعر باران» كه توسط جهاددانشگاهی فارس برگزار شده بود، گفت: بحمد الهی این برنامه‌ها بسیار خوب اجرا شد.
وی با بیان اینكه باید حساب و كتاب و نظمی به جشنواره‌های ملی خود دهیم، افزود: به‌عنوان مثال جشنواره عكس و شعر عاشورایی هر سال در زنجان برگزار می‌شود كه مختص آن استان است و در شیراز هم كار بسیار خوبی در زمینه قرآن و هنر و شعر زهرایی اجرا شد.
شوشتری ادامه داد:‌ اگر قرار است كه این كارها را استان فارس انجام دهیم، دیگر زمانی كه در تهران بحث فضاسازی سوره‌های قرآن را خواستیم انجام دهیم، به جهاددانشگاهی استان فارس می‌گوییم كه آن را انجام دهد و وقتی چنین شد دیگر سطح برنامه‌ها باید ملی دیده شود كه در آن برنامه‌های متنوعی اجرا می‌شوند.
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور با تأكید بر اینكه باید یك برنامه در سال برای استان فارس در نظر گرفته شود كه آن را به نحو احسنت انجام دهد، گفت:‌ در آن برنامه حتی می‌توان از حضور سران قوا و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم بهره جست.

هدایای برگزیدگان متناسب باشد 
وی اضافه كرد:‌ در این صورت دیگر باید مراقب باشیم كه تقدیرها و هدایایی كه اهدا می‌كنیم باید حتماً مناسب باشند زیرا باید برای افرادی كه از نقاط مختلف كشور به شیراز می‌آیند و هزینه می‌كنند، بصرفد كه به شیراز آمده و در جشنواره شركت كنند لذا باید برای این كار نیز استانداردی تعریف كنیم و برای آن اهمیت قائل شویم.
شوشتری همچنین به برگزاری كارگاه‌هایی كه در حاشیه دو جشنواره مذكور در شیراز برگزار شدند، اشاره كرد و خواستار برگزاری این كارگاه‌ها در طول سال شد و گفت: علاوه بر این‌ها باید تلاش كنیم تا استعدادهایی كه شناخته نشده‌اند را شناسایی و به كشور معرفی كنیم.

كار جهاد دانشگاهی معرفی استعدادهای نهفته است 
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور اظهار كرد: به‌عنوان مثال شعرهایی كه در جشنواره سراسری «شعر باران» قرائت شد، كارهای بسیار خوب و فاخری بودند و این كار جهاددانشگاهی است كه استعدادهای نهفته را شناسایی و به كشور معرفی كند.
وی علاوه بر این‌ها بر لزوم مشخص كردن دقیق محدوده‌ كارها در اجرای چنین برنامه‌هایی تأكید كرد و گفت: وقتی كسی طراحی و كار گرافیكی قرآنی انجام می‌دهد باید مشخص كنید كه دقیقاً از چه سوره‌ای باید این كار انجام دهد زیرا تعدد سوره‌ها برای اجرای این كارها، مقداری كار داوری را سخت می‌كند.
شوشتری یادآور شد: این‌ها كارهایی است كه وظایف ما در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی و سازمان قرآنی دانشگاهیان است كه باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی كرده و به‌وسیله آن استعدادهای ناشناخته را معرفی كنیم.

97/12/18